Close
Close

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

KAMP MALZEMELERİ – KAMP İÇİN GEREKLİ TÜM MALZEMELER!

KAMP MALZEMELERİ – KAMP İÇİN GEREKLİ TÜM MALZEMELER!

Kamp Malzemeleri & Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Biliyorsunuz bu sene konumuz kamp! Biz de şu yazımızda Türkiye’nin en güzel kamp alanlarını, şu yazımızda da İstanbul’a yakın en güzel kamp alanlarını yazmıştık. Sıra geldi kamp malzemeleri ve kamp için gerekli malzemeler yazımıza. Kendi tecrübelerimizden yola çıkarak kamp için gerekli eşyalar listesi hazırladık. Kampa hazırlık başlıyor! 🙂

Öncelikle şunu söyleyelim; bizim burada yazacağımız eşyalar, 1-2 gecelik kamplarda yanınıza alacağınız temel malzemeler. Onun dışında eğer maceralı bir kamp tecrübesi istiyorsanız, vahşi doğada günler geçireceğim diyorsanız bu liste size yetmeyecektir. Bizim listemiz daha çok kamp yapmaya yeni başlayanlar, ya da kısa süreli kamp yapacaklar için.

Bahsettiğimiz her bir malzeme için önerdiğimiz ve kendi kullandığımız ürünlerin linkini de yazıya koyacağız. Örneğin çadır, çakı, ya da uyku tulumu gibi. O zaman başlıyoruz!

İlk önce bir öneriyle başlayalım; kamp da olsa, en güzeli minimal hareket etmek. Yani kullanmayacağınız şeyleri asla yanınıza almamak. Gereksiz kişisel eşyalar, kıyafetler, ayakkabılar. Ne kadar sade o kadar iyi. O yüzden evden çıkmadan önce mutlaka kamp çantanızı açın ve içine bir kez bakıp; ‘bu bana gerçekten lazım mı’ diye her şeyi tek tek gözden geçirin. Biz mutlaka öyle yapıyoruz.

Kamp Malzemeleri – Kamp’ta yanımıza ne alalım?

Yanınıza Almanız Gereken Kamp Malzemeleri & Yeni Başlıyanlar İçin Kamp Malzemeleri & Önerilerimiz

1-) Çadır

Çadır tabii ilk malzememiz. Ve en önemli malzememiz. Çadır alırken çok pahalı bir çadır almanıza gerek yok. Fakat şu özellikleri olması gerekiyor;

 • Su geçirmez olmalı
 • Önü sineklikli olmalı
 • Kampa gitmeden önce evde mutlaka kurmalısınız
 • Eğer kış kampı yapacaksanız malzemesinin ‘4 mevsim çadır’ malzemesi olması

Bir de eğer arabanız varsa veya her kampa mutlaka arabayla gideceğim diyorsanız otomatik açtığınız anda kurulan çadırlardan alabilirsiniz. Böylece zamandan kazanırsınız. Fakat bu çadırların çantası biraz büyük, o yüzden sırtta taşımaya uygun olmuyorlar.

Biz kendi kullandığımız çadırın ve özellik olarak birebir aynılarının linkini de buraya bırakıyoruz.

2-) Mat – Şişme Mat veya Şişme Yatak

Bizce mat da en az çadır kadar önemli. Çünkü düşünün ki çadır üzerinizi güzelce kapatıyor fakat matınız çok kötü, taşları ve zemini tüm sırtınızda hissediyorsunuz. Kimse böyle olsun istemez, o yüzden size güzel bir mat seçelim. 🙂

Çok ucuza yoga matı ya da askeri mat bulabiliyorsunuz ama bunlar genellikle akşam uyurken sizi rahatsız ediyor. O yüzden matın biraz kalın olması önemli. Bir de çadır matları yoga matına göre biraz daha geniş oluyor. Böylece etrafınızda uyurken dönebiliyorsunuz.

Eğer isterseniz şişme mat da alabilirsiniz fakat bizce onun yerine kaliteli güzel bir mat işinizi görür. Eğer arabayla gezecekseniz ve şişirme pompanız da varsa mat yerine yanınıza şişme yatak alabilirsiniz. Bizim şişme yatağımız var fakat henüz kamplara hiç götürmedik. yine de çocuklu aileler için kurtarıcı olabilir.

Kendi matımızın ve şişme yatağımızın linkini şöyle bırakıyoruz.

3-) Uyku tulumu

İlk kamp tecrübemiz bundan yıllar önceydi ve bir yaz gecesine denk geldiği için sadece çadır + mat ile gitmiştik. Ne yastık, ne yorgan ne de uyku tulumu almıştık. Ve şöyle söyleyelim böyle bir üşüme hayatımız boyunca görmemiş olabiliriz! Sebebi ise özellikle deniz kenarlarında gündüz mis gibi olan havanın, gece birden soğuması ve rüzgar. O yüzden yaz zamanı kamp yapacak olsanız bile yanınıza bir uyku tulumu almanız, eğer yoksa yastık yorgan götürmeniz çok önemli.

Uyku tulumlarının üzerinde kaç dereceye kadar koruduğu her zaman yazar. Biz Münih gibi soğuk bir bölgede yaşadığımız için -10 dereceye kadar koruyan bir uyku tulumumuz var. Siz yaz kampı yapacaksanız bu kadar dayanıklı bir uyku tulumu almanıza gerek yok, fakat en azından 0 dereceye ya da -5 dereceye kadar koruyan bir uyku tulumu olursa çok iyi olur.

Kendi uyku tulumumuzun, ve önerilerimizin linkini de şuraya bırakıyoruz.

Kamp Malzemeleri & Kamp İçin Gerekli Malzemeler
Kamp Malzemeleri & Kamp İçin Gerekli Malzemeler

4-) Sırt Çantası

Yine artık uzmanlaştığımız bir alana geldik. 🙂 Eğer hem kamp yapacak, hem de aralara doğa yürüyüşleri sığdıracaksanız (örneğin Likya yolu gibi), sırt çantanızın hafif ve su geçirmez olması çok önemli. Aynı zamanda sırt kısmınızı rahatsız etmemesi için içeriden destekli olması gerekiyor.

Sırt çantanızın çok pahalı olması gerekmiyor, fakat seçerken su geçirmemesine, ve biraz geniş hacimli olmasına dikkat etmelisiniz. Bir de yanında suluk kısmı olursa çok iyi olur.

Bizim kamp çantamızın markası Timbuk2 ve Carharrt. Fotoğraf sırt çantamızın markası ise Wandrd. Bunların yanında bir de Decathlon’dan aldığımız minik hacimli çantalar var. .

5-) Kış kampı yapacaksanız termal içlik

Eğer kış kampı yapacaksanız, yanınızda bir adet termal içlik olması önemli. Biz kış seyahatlerimizde kamp yoksa bile mutlaka yanımıza alıyoruz. Önerilerimizi şuraya bıraktık.

6-) Çöp poşeti

Bu hem sizin için, hem de doğa için. Yanımıza mutlaka yeterli sayıda çöp poşeti almalıyız. Tek gecelik kampta bile ne kadar çok çöp çıkıyor inanamazsınız!

Kamp İçin Gerekli Malzemeler ve Ek Malzemeler

7-) Ek malzemeler; güneş kremi, power bank, bel çantası, ve diğerleri liste

Şimdi teker teker açıklamayacak olsak da diğer tüm kamp malzemelerinin listesini, ve yanlarına önerilerimizin linklerini bırakacağız. Gitmeden önce listenizi kontrol etmeyi unutmayın! Linkler işte burada!

 • Güneş kremi:
 • Power Bank:
 • Bel Çantası (kısa yürüyüşler için):
 • Fener, yedek pil veya kafa lambası:
 • Çok fonksiyonlu çakı:
 • Termos:
 • Peştemal (ya da havlu) ve sabun:
 • Kamp tuvalet ve duşları için parmak arası terlik:
 • Sinek kovucu ve böcek ısırığı için krem:
 • Çok amaçlı çakı:
 • İskambil kağıdı
 • Minik ilk yardım seti
 • Arabayla gidiyorsanız katlanan masa ve sandalye
 • Piknik örtüsü

😎 Eğer tesissiz bir kamp alanına gidiyorsanız malzeme listenizi çok daha dikkatli gözden geçirmeniz gerekiyor. İşte onun için liste;

 • Pişirme araçları;
 • Kamp ocağı, kamp tenceresi;
 • Ateş başlatıcı:
 • İlk Yardım seti;
 • Yedek piller
 • Konserve açacağı
 • Kağıt havlu, peçete ve aluminyum folyo
 • Yağmurluk ve su geçirmez ayakkabı

İşte bizim kamp için malzeme listemiz böyle. Umarız yardımcı olmuştur! 🙂 Bir sonraki yazıda kamp için yemek önerilerimizden bahsedeceğiz. Linkleri buraya bıraktık!

O zamana kadar;

Biz Instagram’da ve Youtube’ta da varız ve bekleriz.

https://www.instagram.com/yoldabiblog/

https://www.youtube.com/channel/UCu0dBCi8o1nzfSLheiXSlhQ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close